KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12398217
nr 1239 8217
Max Marcus
(1879-1955), Sverige
Oljemålning, Motiv från Gotland. Signerad, daterad 1901. Olja på duk, 73x58
Kondition: skadad duk
Max Marcus, svensk målare född 1879 i Stockholm, död 1955.
måndag 4 mars 2019
kl 20:21:37